Hogyan játsszunk a macskánkkal?

Rendkívül fontos, hogy sok játékidőt töltsünk a macskánkkal. Tudjuk, hogy a játékidő rövidsége valamint a játék teljes hiánya ahhoz vezethet, hogy a macska gyakran unatkozik vagy épp frusztrált lesz. 

Tudtad, hogy ahhoz, hogy a játékidő a leghatékonyabb legyen macska számára, van egy tényleges eseménysor, amelyet követni kell?

A játékidőnek meg kell erősítenie a kapcsolatot közted és a macskád között. Interaktívnak, érdekesnek és innovatívnak kell lennie. A macskák számára a játék a „vadászatot” szimulálja. Egyes macskák jobban vonzódnak azokhoz a játékokhoz, amelyek „repülnek”, mint a madarak, így ha a játékot a levegőbe emeljük, akkor felugranak, hogy elkapják; míg mások a földön maradó játékokat részesítik előnyben, melyek inkább hasonlítanak rágcsálókhoz vagy rovarokhoz.  Akárhogy is, mozgással hívjuk fel a macska figyelmét. A macskáknak mozgásérzékeny a látásuk, és szeretik figyelni a zsákmány mozgását. Tehát a macskával való helyes játék első lépése az, hogy újrateremtsük a „vadászatot”, és keltsük fel az érdeklődését.

A macska ragadozó faj és mint ilyen, meghatározott lépések sorozatát követi a a zsákmány elejtése során. Ezeket a lépéseket szeretnénk megismételni, amikor a macskáinkkal játszunk. Azt is fontos tudni, hogy a macskák opportunista vadászok, naponta akár 20-szor is képesek kimenni zsákmányt ejteni. Ha megértjük ezeket a dolgokat, és beépítjük őket a macskával töltött játékidőbe, drámai módon javíthatjuk a játék során tapasztalt eredményességet.

Annak ismerete, hogy a vadon élő macskák naponta akár 20-szor is vadásznak, rávilágíthat arra a tényre, hogy egy fiatal és aktív macskának nem lesz elég egy napi egyszeri, tíz perces játék. Gondoskodni szeretnénk arról, hogy amellett, hogy megváltoztassuk a macskáinkkal való játékmódunkat, növeljük a macskabarátainkkal való játékra fordított időt. Ha megnöveltük a ráfordított időt, és javítottunk a játék módján, olyan macskát kell látnunk, aki összességében nyugodtabb és kiegyensúlyozottabb.

A vadonban a macska zsákmányejtési tevékenységének sorrendje:

  1. a zsákmány keresése és/vagy megtalálása,
  2. megközelítése,
  3. elfogása,
  4. megölése,
  5. manipulálása,
  6. majd elfogyasztása.

Ezek a lépések meglehetősen érdekesen hangzanak, amikor játékidőről beszélünk egy benti, házimacskával, pedig mindezt nagyon könnyen megismételhetjük olyan játékokkal, amelyek zsákmányt utánoznak. A macskajáték mozgatásával, utánozzuk a zsákmány mozgását, amire a macska felkapja a  tekintetét, és lesni, akár üldözni fogja a játékot, felélesztve a macska ragadozó viselkedését. Ha a macska foglalkozik a játékkal, hagyjuk, hogy lecsapjon rá. Tartsuk fenn az érdeklődését, hogy kíváncsi legyen arra, hogy mi fog ezután történni.

Hagyjuk, hogy ugráljon, üldözze a játékot. Egy vadmacska gyakran nem fogja el a zsákmányát az első próbálkozásra. Nem baj, ha nem hagyjuk, hogy elsőre elkapja a játékot, de mindig engedjük, hogy végül ráugorjon és „megölje” a játékot, ezzel befejezve a zsákmányejtési sorozatot. Arra akarjuk ösztönözni, hogy elkötelezze magát a játék iránt és mozgásban maradjon. Viszont nem akarunk frusztrációt kelteni benne azzal, hogy nem engedjük meg, hogy elkapja a játékot és befejezze a zsákmányejtő sorozatot.

Sikeres lesz a játékmenet, ha  a vadászat izgalmát megtapasztalhatja az állat. A macskánakmindig időt kell hagyni arra, hogy „megölje” a játékot, és élvezze a győzelmet. Hagyjuk, hogy a játékot kedvée paskolja, dobálja vagy épp harapdálja, amíg elégedett nem lesz. Nagyon frusztráló egy macska számára, ha nem kap erre lehetőséget, ezért mindenképpen szánjunk rá néhány percet, hogy büszke lehessen a teljesítményére.

Ha befejezte a játékot, adjunk enni a macskának, legalább néhány falat finomságot. Ez azt jelenti számára, hogy azt eszi, amit éppen sikeresen levadászott. Ez segít abban, hogy jóllakottnak érezze magát mind fizikailag, mind szellemileg, miközben segít neki lenyugodni. Ha nem kap néhány falatot a játék után, a macska kissé összezavarodhat. "Megölte" zsákmányát, de jutalmát mégsem kapja meg. Ez így nem helyes, a vadászatnak, s így az azt szimuláló játéknak is jutalommal (a zsákmány elfogyasztásával) kell végződnie.

Étkezés után a macskák ösztönösen ápolják magukat – vagy egy társukat –, és elkezdenek megnyugodni, felkészülnek a szunyókálásra. Ha jóllakott, és jól néz ki, a macska készen áll a pihenésre. Ennyi kemény munka után megérdemelte.

Naponta néhány 15-20 perces játékmenet biztosítja, hogy a macska a legjobban érezze magát. Jót tesz a fizikai és mentális egészségének és segít neki energiát felszabadítani, csökkenteni a stresszt, kíváncsi marad és önbizalmat nyer. Talán ami a legfontosabb, hogy segít megerősíteni a köteléket köztetek.

Ügyeljünk arra, hogy a macska valódi természetére hassunk, amikor játékba vonjuk, így növelhetjük a közös foglalkozások hatékonyságát, mindkettőnk örömére.

Forrás:

https://www.hshv.org/how-to-play-with-your-cat-yep-theres-a-right-way/
https://www.lovenala.com/blogs/nalas-blog/how-to-properly-play-with-your-cat